Blockchain: Sağlık Bilgi Değişimi (HIE) için Yeni Model

Blockchain ve Sağlık Sektörü Üzerindeki Olası Etkileri

Günümüzde blockchain uygulaması, farklı sektörlerde çok sayıda fırsat sunuyor. Teknoloji, medya ve telekom, finans ve kamu sektörü gibi endüstri sektörleri blockchain'in en yüksek etkisine sahip. Ancak bugün, çeşitli dijital iyileştirme uygulamaları için en muhtemel alanlardan biri olan sağlık sektörü üzerine odaklanacağız.

Bu makalede, blockchain uygulamasının sağlık hizmetlerine yönelik özelliklerini inceleyecek, bu sürecin temel zorluklarını ve bundan elde edebileceğiniz avantajları analiz edeceğiz.

Blockchain - Yeni HIE Modeli

Modern sağlık hizmetleri sektörü daha karmaşık hale geliyor ve artık hasta hizmetleri, bakım koordinasyonu ve tedavi izleme, hastane navigasyonu ve bilgi erişimi, uzaktan ve kurum içi hasta izleme, hasta deneyimi vb. konuları da kapsıyor. Ancak blok zinciri ile veri yönetimi çok daha basit ve şeffaf hale geliyor.

Blockchain Nedir?

Sağlık sektöründe blockchain, verilerin değiştirilemeyeceğini, hacklenemeyeceğini veya sisteme hile yapılamayacağını ima eden bir bilgi kayıt sistemidir. Blok zincirlerini uygulayarak elde edebileceğiniz birçok fayda vardır:

  • Sağlık sisteminin şeffaflığı
  • Güvenliğin geliştirilmesi
  • Veri izlenebilirliğini iyileştirme
  • İşlem verimliliğini ve hızını artırma
  • Maliyetlerin azalması

Gördüğünüz gibi, tüm bu gelişmeler sağlık kurumlarını önemli ölçüde etkileyebilir.

HIE Sorunları ve Blockchain Çözümleri

Blockchain'in verimliliği kanıtlamak için çözebileceği ana sorunları analiz etmek çok önemlidir.

Veri Düzeltme

Blockchain ile belirli bir veriyi eklemek veya güncellemek çok daha kolay hale gelir, ayrıca herhangi bir değişiklikten korur. Zincirdeki verileri düzeltmek veya kaldırmak için, doğru verilerle öncekinin yerine geçen veya önceki kaydı silen yeni bir kayıt oluşturmak gerekir. Örnek olarak, blockchain sistemi, işlem kayıtlarını veya hasta tedavi bilgilerini depolamak için kullanılmaktadır.

Bilgi Değişimi

Sağlık birimleri, hastalar, sigortacılar ve araştırmacılar; blok zincirleri sayesinde veri alışverişi ve kullanılabilirliği yönünde çözüme kavuşabilirler. Ek olarak, verilerin işleyişini dönüştürebilirler ve hatta veri erişimini ticarileştirebilirler.

Sağlık Kayıtlarının Takibi

Blok zinciri, sağlık kayıtlarını tanımlamak, bağlamak, takip etmek ve bu verilere erişimi kontrol etmek için kullanılmaktadır. Gelecekte, bu teknoloji sağlık kayıtlarını iyileştirmek için geniş çapta geliştirilecektir.

İşlem Kaydı

Blok zincirleri ile işlem sürecinizi hızlandırabilir ve verimliliğinizi arttırabilirsiniz. Böylelikle sağlık birimleri faaliyet gösteren fonlarla ilgili verileri her zaman takip edebilmekte ve ayrıca yapılan her işlemle ilgili doğru bilgilere sahip olabilmektedir.

Ülke Çapında Birlikte Çalışabilirliğin Sağlayıcısı Olarak Blok Zinciri

Blok zinciri uygulaması, çeşitli alanlarda tıbbi tedavi ilerlemesinden en iyi şekilde yararlanmak için veri yönetimini optimize edebilir ve güvence altına alabilir. Bu süreç dört adıma bölünebilir:

Adım 1. Veri Oluşturma ve Güncelleme

Burada sağlık kurumları klinik verileri ve hastanın kamuya açık kimliğini blok zincirine kaydeder.

Adım 2. İşlem İşleme ve Depolama

Bu aşamada, her değişiklik hastanın genel kimliğindeki blok zincirine kaydedilir (herhangi bir kişisel bilgi olmadan).

Adım 3. Veri Sorgulama

Sağlık kuruluşları, blok zinciri hakkında bilgi sağlamayı isteyebilir ve daha fazla araştırma için genel verileri alabilir. Bu prosedür, tıbbi konu araştırmaları için oldukça gereklidir.

Adım 4. Hastanın Veri Paylaşımı

Bununla birlikte, sağlık kuruluşlarının ve kurumlarının tüm kişisel verileri almasını sağlamak için özel anahtarı paylaşmak da mümkündür. Bu amaçla hasta, gizli anahtar ile veri incelemesine izin verebilir. Gizli veriler, bu anahtara sahip olmayanlar için kullanılamayacaktır.

Uygulama Zorlukları Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Artık blok zinciri, farklı ülkelerde gelişen geleneksel sistemler için yaygın olarak kullanılmaktadır. Yine de, tedavi prosedürünü önemli ölçüde iyileştirebileceği ve hatta insanların hayatını kurtarabileceği için sağlık kurumları için çok önemlidir. Bir örnek çizmek için, blockchain sisteminin sağlık hizmetlerinde sorunları nasıl çözebileceğine dair gerçek vakaları gözden geçirelim.

Vaka 1. Tıbbi Hata Azaltma

WHO istatistiklerine göre, hastanelerdeki tüm vakaların %6 ila %17'sini tıbbi hatalar (kanıt eksikliği, yanlış teşhisler vb.) oluşturmaktadır. Bu tıbbi hatalara (özellikle düşük ve orta gelirli ülkelerde); verilere sınırlı erişim, yetersiz nitelikli sağlık uzmanları ve kağıt tabanlı kayıtlar neden olur.

Blockchain uygulandığında, sağlık kurumlarının dijitalleşmesi ve birleştirilmesi yolunda ilk adım atılmış olacaktır. Böylece hastaneler büyük veriyi akıcı bir şekilde paylaşabilir ve süreçleri otomatikleştirebilir ve bunun sayesinde tıbbi hatayı azaltabilirler. Sonuç olarak, tıbbi hizmet verimliliği ve sağlık sistemi iyileştirmesi büyük ölçüde artacaktır.

Vaka 2. Sahte Ağrı Kesici ve Benzeri Ürünler

Bu sorun sadece ilaç firmalarının kazancı açısından değil (!), sahte ilaç kullanımı nedeniyle acı çeken, hatta hayatını kaybeden hastalar için de çok önemlidir.

Blockchain uygulamaları, ilaç ve işlem detayları hakkında ilgili bilgiler sağlayarak ilaç tedarikini büyük ölçüde optimize edebilir. Ayrıca, ilacın herhangi bir sağlık kurumunda stoğunu, sertifikalarını ve miktarını izlemeye yardımcı olacaktır.

Vaka 3. Tıbbi Araştırma

Günümüzde, %50'ye kadarı rapor edilmiyor ve bazen araştırmacılar sonuçlarını paylaşmıyor. Bu, talepte bulunanlar için veri boşluğuna neden olur ve hastaların sağlığı için zararlı olabilir. Bununla birlikte, hastaların tedavi sonuçlarını paylaşarak ve güncelleyerek (onayları ile), blok zinciri tıbbi araştırma sürecine fayda sağlayabilir. Bu, hastalar ve araştırmacılar arasında daha verimli işbirliği ve daha doğru araştırma verileri sonuçları anlamına gelecektir.

Blockchain ile Geleceğin Şekillenmesi

Blok zincirlerinin sağlık hizmetlerinin yapısı üzerinde büyük bir etkisinin olduğunu söylemeye artık gerek yok. Veri yönetimi, veri işleme, sağlık kayıtlarının takibi vb. çeşitli iyileştirmeler birçok noktada ciddi faydalar sağlayacaktır. Bu nedenle, sağlık birimleri geleneksel süreçlerini daha verimli bir hale getirmekte, dünya çapında dağıtılmış bir sisteme doğru geçiş yapmaktadırlar.

Onex Yazılım, karmaşık süreç optimizasyonu ve yükseltmelerinde size ve şirketinize yardımcı olmak için her zaman buradadır. İşinizi geliştirmeniz için en iyi seçeneği arıyorsanız, bizimle iletişime geçin. Uzmanlarımız konu ile ilgili kesinlikle detaylı araştırma yapacak ve işiniz için size en faydalı seçenekleri sunacaktır.

Teknoloji Gelişiyor, İnsan Hayatı da Değişiyor..

Her işi yapabilen bir firma olmak için değil, sadece işimizi en iyi yapabilmek için çabalıyoruz. İzmir web tasarım & yazılım geliştirme firması olarak; web tasarım, web yazılım, mobil uyumlu, Seo (Arama Motoru Optimizasyonu), İzmir web sitesi, internet sitesi, İzmir website tasarım hizmetleri vermekte ve de özel yazılım, mobil uygulama, nesnelerin interneti, yapay zeka, DevOps çözümleri geliştirmekteyiz. iPhone - iPad için XCode, Android telefonlar için Android Studio, Windows Phone için Visual Studio üzerinde native uygulamaları, NodeJS, Asp.Net, MVC, ReactJS teknolojileri ile müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik dinamik web uygulamaları, C# .Net, Java, C++, Console teknolojileri ile kullanıcı dostu masaüstü uygulamaları...

Bu İçeriğimiz SEO Amaçlı Oluşturuldu. Onex İle Gücünüze Güç Katın!