Yapay Zekanın Geleceği

Yapay Zekanın Geleceği

Otonom uçaklar? Daha güçlü siber güvenlik? USC araştırmacıları, yapay zekanın geleceği hakkında fikir veriyor. AKILLI TELEFONLARDAN sohbet robotlarına kadar, yapay zeka dijital yaşamlarımızda zaten her yerde bulunuyor. Henüz bilmiyor olabilirsiniz. Yapay zekanın arkasındaki ivme, kısmen bilgisayarların beğenilerimiz, satın alımlarımız ve her gün hareketlerimiz hakkında toplayabileceği büyük miktarda veri sayesinde artıyor. Ve yapay zeka araştırmalarındaki uzmanlar, tüm bu verileri, makinelere ne istediğimizi veya nelerden nefret ettiğimizi nasıl öğrenip tahmin edeceklerini öğretmek için kullanıyor.

"Teknolojinin değerlerimizle eşleştiğinden emin olmak için agresif bir şekilde çalışmalıyız." - ERİK BRYNJOLFSSON

Daha ciddi bir alana değinelim mi? 2030'da en büyük sorular, yapay zeka algılarının ve bunların uygulamalarının nasıl olacağını içerecek gibi. Gelecekte AI belki de medeni haklarımızın yörüngesini etkileyecek. Gizlilik, konuşma, toplanma hakkı ve kişiliğin teknolojik inşası hakkındaki soruların hepsi gelecek AI bağlamında yeniden ortaya çıkacak, eşitlik ve herkes için fırsat konularında en derin inançlarımızı sorgulayacak. Bu yeni dünyada kimin fayda sağlayacağı ve kimin dezavantajlı olacağı, gelecek için bu soruları bugün ne kadar geniş bir şekilde analiz ettiğimize de bağlı.

Yapay Zeka Çeşitli Endüstri Sektörlerini Nasıl Etkiliyor?

Siri'den kendi kendini süren otonom arabalara kadar Yapay Zeka, teknolojiyi benimsemekte geç kalan veya ağırlıkla el emeğine dayanan endüstriler de dahil olmak üzere yeni alemlere giriş yapıyor. Gartner, 2023 yılına kadar yapay zekanın daha fazla işi yükleneceğini tahmin ediyor. 2023'e kadar, çoğunlukla rutin olmayan görevlerle uğraşan beş işçiden biri, bir iş yapmak için yapay zekaya güvenecek - aslında bir nevi insan gücüne olan ihtiyaç azalacak, işinden olma vb. sorunlara da sebep olacaktır bu durumda.

Uzmanlara göre, yapay zeka ve çalışmanın geleceği insan verimliliğini ve üretkenliğini artıracak. Yapay zeka, örüntü tanıma, karmaşık kararlar verme, sofistike analitik, dil çevirisi, akıl yürütme ve öğrenme - konuşma - tanıma ile ilgili görevlerde insan zekası ve yeteneklerini eşleştirebilir veya hatta aşabilir.

Bu makale, sizler için beş ana endüstrinin yapay zeka ve yeniliklerinden nasıl faydalandığına değinecek.

Sağlık Sektörü

Sağlık hizmetlerinde AI her zaman listede ilk sırada yer alır. Yapay Zeka, doktorlar, cerrahlar, hemşirelerden tutun kliniklerdeki büro resepsiyon görevlilerine kadar sağlık hizmetleri topluluğunda ve ekosisteminde ciddi bir süreç otomasyonu sağlıyor.

AI araçları, tıp uzmanlarının semptomları teşhis etmesini, eğilimleri belirlemesini, bir kişiyi belirli bir hastalığa yatkın hale getirecek verileri veya bilgileri analiz etmesini sağlar.

Yapay zeka destekli botlar, cerrahlara kalp, göğüs ve kolorektal ameliyatlarda yardımcı olur. Ameliyatlar için botların kullanılması enfeksiyon ve kan kaybı riskini ve ağrıyı azaltmaya, daha yüksek doğruluk sağlamaya, hastanede kalış sürelerini kısaltmaya ve iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olur. Sayısallaştırılmış sağlık kayıtları (EHR'ler), hastaların bilgilerine paylaşılan bir çevrimiçi sağlık portalından erişmesine yardımcı olur.

Yapay Zeka, diğer teknolojilerin yanı sıra COVID-19 salgınına karşı devam eden mücadelede yaygın olarak kullanılmaktadır. Yapay zeka destekli tıbbi ekipman veya cihazlar kullanarak uzaktan hasta izleme, tedavi sunarken doktorların hastalardan güvenli bir mesafeyi korumasına yardımcı olur. Tıp alanında her saniye üretilen muazzam miktardaki veriler, bu sistemlerin tıbbi araştırmacılara yardımcı olabilecek içgörüler üretme yeteneklerini kazandığı AI sistemlerini sürekli olarak eğitmek için etkili bir şekilde kullanılabilir.

AI algoritmaları, doktorların ve hastanelerin verileri daha iyi analiz etmelerini ve sağlık hizmetlerini her hastanın genlerine, çevresine ve yaşam tarzına göre özelleştirmesine olanak tanıyacak. Yapay zeka, beyin tümörlerinin teşhis edilmesinden bir birey için hangi kanser tedavisinin en iyi sonuç vereceğine karar vermeye kadar kişiselleştirilmiş tıp devrimini yönlendirecek. AI asistanları, yaşlıların bağımsız kalmalarına ve kendi evlerinde daha uzun süre yaşamalarına yardımcı olacak. AI araçları, besleyici yiyecekleri hazır tutacak, yüksek raflardaki nesnelere güvenli bir şekilde ulaşıp yaşlıların evindeki hareketlerini izleyecektir.

İmalat

AI, üretim operasyonlarında daha iyi üretkenlik, verimlilik ve görünürlük elde edilmesine yardımcı olmada önemli bir rol oynar. Yapay zeka sistemleri, kuruluşların üretim hatlarını yürütme şeklini dönüştürebilir, insan yeteneklerini geliştirebilir, gerçek zamanlı içgörüler elde edebilir ve tasarım ve ürün yeniliğini kolaylaştırabilir.

  • Yapay zeka sistemleri, üretim döngüsünün her aşamasının izlenmesine yardımcı olur ve makine öğrenimi algoritmaları dolum oranını tahmin etmek için kullanılabilir, böylece üretim süreçlerini ve üretim planlamasını optimize eder.
  • Küçük, hafif "cobot'lar" daha güvenli çalışma ortamları yaratmaya yardımcı olur. Üreticiler, tehlikeli işleri gerçekleştirmek için robotları benimseyebilir, böylece çalışanlarını önemli görevler için koruyabilir ve böylece iş sağlığı tehlikelerinden kaçınabilir. Cobot'lar, normal endüstriyel robotlara göre çok daha ucuzdur ve programlanması kolaydır. Yakında, makine öğrenimi algoritmaları yeteneklerini geliştirebilir ve cobot'ların insanlardan talimatlar almasına ve onlarla daha iyi bir şekilde etkileşim kurmasına yardımcı olabilir.
  • Kestirimci bakım, şirketlerin makinelere ne zaman bakılması ve bakım yapılması gerektiğini anlamasına yardımcı olur. Makine öğrenimini kullanarak, öngörücü bakım, planlanmamış kapalı kalma sürelerini önlemeye yardımcı olan değerli veriler oluşturabilir. İmalat ekipmanındaki sensörler ve gelişmiş analitik, üreticilerin uyarılara yanıt vermesine ve makine sorunlarını zamanında çözmesine olanak tanır.
  • Mühendisler veya tasarımcılar, daha iyi tasarımları keşfetmek için tasarım hedeflerini ve diğer parametreleri üretimsel tasarım yazılımına (belirli kriterleri karşılamak için çeşitli çıktılar üreten bir program) girebilirler. Tasarımcılar makine öğrenimini kullanarak her yinelemeden bir sonuç çıkarabilirler ve neyin işe yarayıp neyin yaramadığını anlayabilirler.

Finans

Business Insider Intelligence tarafından hazırlanan bir rapora göre, varlığı 100 milyar doların üzerinde olan bankalardan yaklaşık %75'i, varlıkları 100 milyar dolardan az olan bankaların %46'sına kıyasla AI teknolojilerini kullandıklarını belirttiler.

Ön büro için 199 milyar $ ve orta ofis için 217 milyar $ kadar tasarruf sağlanmıştır. Bankacılıkta yapay zeka teknolojileri, 250 milyar doların üzerinde değer üretmeye yardımcı olabilir. Önemli tasarruf fırsatları göz önüne alındığında, giderek daha fazla şirket yapay zekayı benimsemeye başladı. Basitçe ifade etmek gerekirse, AI, finansal hizmet şirketlerinin riskleri ve genel giderleri azaltmasına ve daha fazla gelir elde etmesine yardımcı olabilir.

Eğitim

Çok sayıda AI uygulaması sayesinde, akademik dünya daha kişisel hale geliyor. Bugün, bir öğrenci çalışma materyallerine bilgisayarlar ve akıllı cihazlar aracılığıyla kolayca erişebilir. AI, idari işleri otomatikleştirmeye yardımcı olur ve karmaşık görevleri tamamlamak için gereken zamanı en aza indirir, böylece öğretmenlerin her öğrenciyle daha fazla zaman geçirmesine olanak tanır.

Öğretmenler hem çoktan seçmeli testleri hem de yazılı sonuçlarını kolayca değerlendirebilirler. Robotlar, video dersler ve simülasyonlar gibi akıllı içeriklerin yanı sıra öğrenme gereksinimlerine göre özelleştirilebilen dijitalleştirilmiş ders kitapları oluşturmaya yardımcı oluyor. Öğrenme yardımlarının yanı sıra, bu dijitalleştirilmiş arayüzler her akademik yaştan ve sınıftan öğrenciye yardımcı olur.

Akıllı kampüs girişimlerine yönelik artan bir ilgi de var. Akıllı kampüs, yüksek öğretim kurumlarında otomatikleştirilmiş deneyimler sunmak için insanların ve teknolojiye dayalı sistemlerin bir araya geldiği fiziksel veya dijital bir kurulumdur.

AI, fiziksel konumlardan bağımsız olarak öğrenmenin sınırlarını ortadan kaldırıyor. Bugün, öğrenciler dünyanın her yerinden istedikleri zaman herhangi bir kursu öğrenebilirler. Yapay zeka destekli eğitim, öğrencilerin temel BT becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur ve yakında, çevrimiçi olarak çok sayıda yüksek düzeyde etkileşimli ve kişiselleştirilmiş kurslar sunulacaktır.

Perakende

Perakende ve e-ticaret endüstrisi, izlenecek çok sayıda müşteri bilgisi, satış tahmini, stok ve envantere sahiptir. Yapay Zeka, veri yönetimini büyük ölçüde basitleştirmeye yardımcı olur. Örneğin, bir e-ticaret uygulamasında bir ürün ararken AI, bütçenize, renk tercihinize, satın alma geçmişinize, tarama verilerinize, çevrimiçi davranışınıza vb. unsurlara göre size benzer öğeler önerir.

Alışveriş sepetinin terk edilmesi, e-ticaret endüstrisinde, bir müşteri alışveriş sepetine ürün eklediğinde ancak bunları satın almadığında ortaya çıkan yaygın bir sorundur. Sohbet robotlarının ve tahmine dayalı analistlerin yardımıyla, alışveriş sepetinin terk edilme olasılığı azaltılabilir. Chatbotlar, müşterinize alışveriş sepetinde bırakılan ürünleri, onlar ayrılmadan önce hatırlatabilir.

Önceden, insanlar sorularının yanıtlanması için web sitesinin SSS bölümüne güvenmek zorundaydı. Ancak bu, değişmeyen soruları ve statik cevapları içeriyordu ve çoğu müşteri cevaplardan memnun değildi. Ancak bugün işler değişti. Bir chatbot temsilcisi, Doğal Dil İşleme veya NLP'yi kullanarak sorulara çok daha iyi bir şekilde yanıt verebilir ve potansiyel müşterilerin web sitenizi terk etmemesini sağlayabilir. Sesli arama özelliklerini e-ticaret uygulamalarına entegre etmek, sorunsuz bir dijital müşteri deneyimi sunmaya yardımcı olur.

Özet

Yapay Zeka ve makine öğrenimi, işleri yönlendirerek, düzenleyerek ve otomatikleştirerek her endüstriyi dönüştürmeye yardımcı olmayı vaat ediyor. Onex Yazılım olarak, startuplar ve yerleşik kuruluşlar da dahil olmak üzere her büyüklükteki işletmeye rakiplerine üstünlük sağlamaları için gerekli uzmanlığa sahibiz. Ürün önermek, temel müşteri hizmeti sağlamak, yazılım testleri yürütmek, uygulamalar geliştirmek, endüstriler için kapsamlı problem çözme prosedürlerini tamamlamak vb. size en iyi sonuçları sağlayacak makine öğrenimi, doğal dil işleme ve iş kuralları gibi yapay zeka teknolojileri alanlarında çözümler üretebiliriz. Daha fazlasını öğrenmek için bizimle iletişime geçin.

Teknoloji Gelişiyor, İnsan Hayatı da Değişiyor..

Her işi yapabilen bir firma olmak için değil, sadece işimizi en iyi yapabilmek için çabalıyoruz. İzmir web tasarım & yazılım geliştirme firması olarak; web tasarım, web yazılım, mobil uyumlu, Seo (Arama Motoru Optimizasyonu), İzmir web sitesi, internet sitesi, İzmir website tasarım hizmetleri vermekte ve de özel yazılım, mobil uygulama, nesnelerin interneti, yapay zeka, DevOps çözümleri geliştirmekteyiz. iPhone - iPad için XCode, Android telefonlar için Android Studio, Windows Phone için Visual Studio üzerinde native uygulamaları, NodeJS, Asp.Net, MVC, ReactJS teknolojileri ile müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik dinamik web uygulamaları, C# .Net, Java, C++, Console teknolojileri ile kullanıcı dostu masaüstü uygulamaları...

Bu İçeriğimiz SEO Amaçlı Oluşturuldu. Onex İle Gücünüze Güç Katın!